Follow Us
medya

Media

Defense

Sizin Sarsılmaz’ınız Hangisi?

Sizin Sarsılmaz’ınız Hangisi?
Sizin Sarsılmaz’ınız Hangisi?

Silah sanayi ve özellikle de tabanca sektörünün sunduğu seçenekler, son dönemde gerek ürün kapasitesi ve teknik özellikleri gerekse üretimde kullanılan materyaller bakımından çeşitlenirken, kullanıcılara birbirinden farklı alternatifler sunuyor.

Türkiye’nin tüm dünyada tercih edilen silah markası Sarsılmaz da elbette bu yenilikler ve çeşitliliği ürünleriyle kullanıcılarına eksiksiz ve dünya standartlarının da üzerinde bir kaliteyle sunmaya devam ediyor. Sarsılmaz’ın bugün 65in üzerinde tabanca modeli bulunuyor. Dolayısıyla alternatifler bol; her türlü ihtiyaca uygun seçenekler birbirinden etkili...

Peki size uygun olan Sarsılmaz hangisi?

Tabanca seçerken dikkate almanız gereken özellikler iki farklı açıdan değerlendirilebilir. Bunlardan biri, hangi materyalle üretilmiş bir tabanca istediğinizle ilgili. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konuysa alacağınız tabancayı hangi amaç ve ihtiyaçlara yönelik olarak kullanacağınız.

Çelik mi, polimer mi?

Sahip olacağınız tabancanın üretildiği malzeme söz konusu olduğunda karşınıza iki farklı seçenek çıkıyor: çelik ya da polimer gövdeli tabancalar. Günümüzde artık klasikleşmiş çelik gövdeli tabancalar, materyal kriterine göre karşınıza çıkacak seçeneklerden biri. Diğeri ise “malzeme bilimi”nin hayatımızın hemen hemen her alanına kazandırdığı ve son derece sağlam bir yapıya sahip olan “polimer”den üretilen tabancalar.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var: İster çelik ister polimer gövdeli olsun, tüm Sarsılmaz tabancalar performans, verim ve güvenlik açısından mükemmel sonuçlar verecek şekilde üretilmiş ve tasarlanmıştır. Sarsılmaz, tüm modellerini uzun soluklu ve bilimsel testler sonucunda piyasaya sürüyor. Geriye kalansa sizin kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurarak yapacağınız seçim oluyor.

Sağlam bir tutuş, eşsiz bir performans

Çelik, silah sanayinin uzun yıllardır üretimde kullandığı, son derece sağlam ve mükemmel sonuç veren bir materyal. Dolayısıyla klasiklerden hoşlanıyorsanız çelik gövdeli tabancalar tam size göre. Sarsılmaz çelik gövdeli tabancalar gerek profesyonel gerek sportif gerekse kişisel kullanım için en iyi sonucu veriyor. Son derece güvenilir olan bu tabancalar Türk ordusu ve emniyet teşkilatı tarafından da yıllardır kullanılıyor. Örneğin, Kılınç 2000 modeli bu tabancalardan biri. Ayrıca dünyada çok az sayıda 45 kalibrelik tabancanın sahip olduğu yüksek kapasitesiyle dikkat çeken K2 45 de ön plana çıkan modeller arasında. Atıcılık sporuyla ilgilenenler ise sıklıkla K12 modelini tercih ediyor.

Elbette Sarsılmaz’ın sunduğu çelik gövdeli tabancalar bunlarla sınırlı değil, daha birçok model, kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirilebilir.

Sarsılmaz’ın paslanmaz çelik gövdeli tabancaları arasında yer alan ve halk arasında altı patlar ya da toplu tabanca olarak bilinen o bildiğimiz klasik modelin modernize edilmiş hali olan SR38 ise koleksiyonerler için harika bir seçenek. Çelik gövdeli tabancalar her şeyden önce ağırlıkları dolayısıyla sağlam bir tutuş sağlayan ve şahlanması minimuma inen tabancalar. Dolayısıyla hedefe yönelik “usta işi” diyebileceğimiz aksiyonlarda son derece iyi sonuç veriyorlar. Bu tabancalar her ne kadar malzeme bakımından birer klasik olsalar da teknik özellikleri göz önüne alındığında son derece modern ve teknolojinin son yenilikleri uygulanarak üretilen modeller.

Hafif ve güvenilir polimer tabancalar

Malzeme biliminin sanayi ve teknolojiye sunduğu önemli materyallerden biri olan polimer de özellikle son zamanlarda tercih edilen Sarsılmaz modellerinin ana malzemelerinden birini oluşturuyor. Sarsılmaz’ın polimer gövdeli tabancaları modern teknolojinin tüm özelliklerini barındırırken, aynı zamanda esnek kullanım olanaklarını da beraberinde getiriyor.

Sarsılmaz’ın polimer gövdeli tabancalarının amiral gemisi hiç kuşkusuz SAR9. “Türkiye’nin Özgün Yerli Tabanca Projesi”nin açık ara birincisi olan SAR9, en zorlu şartlarda mükemmel sonuç vermek üzere tasarlanmış bir model. SAR9 yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde de beğeniyle kullanılıyor. Hatta serinin SAR9 X serisi Amerika Birleşik Devletleri’nde biri sektör uzmanları ve dergi editörlerinin, diğeri okuyucuların oylarıyla olmak üzere iki farklı dergi tarafından 2020’nin en iyi tabancası seçildi. Kısacası SAR9, Türkiye’nin ve dolayısıyla da Sarsılmaz’ın tabanca alanında uluslararası gururu konumunda. Sarsılmaz’ın farklı ihtiyaç ve kullanım alanlarına yönelik olarak üretilen birçok polimer gövdeli seri ve modeli mevcut. SAR9’un C, SPORT, X,, SC, METE ve SP modellerinin yanı sıra B6 serisi modelleri de alternatifler arasında.

Polimer gövdeli tabancalar, kullanıcısına öncelikle hafiflik ve kolay taşıma avantajlarını mükemmel şekilde sunuyor. Ayrıca bazı modellerde yer alan aksesuar rayı sayesinde tabancanızı istediğiniz şekilde kişiselleştirmeniz de mümkün oluyor. Hatırlatmak gereken bir konu var: Polimer gövdeli tabancaların tamamı paslanmaz çelik namluya sahip. Ayrıca tüm seriler farklı namlu boylarıyla farklı seçenekler sunuyor.

Kısacası Sarsılmaz’ınızı belirlerken ilk adım, çelik ya da polimer gövde arasında tercih yapmak olacaktır.

Şimdi gelelim ikinci adıma..

İhtiyaçlarınızı belirleyin

Bir silah ne kadar modern ve yenilikçi teknolojilerle üretilmiş olursa olsun, onu en verimli şekilde kullanmanızı sağlayan, tabancanın ihtiyaçlarınızı gerçekten karşılayıp karşılamadığıdır.

Peki bu ihtiyaçlar neler olabilir?

Sarsılmaz tabancanızı seçerken belli kriterler belirlemenizde yarar var. Örneğin sizin için teme kriter en rahat şekilde hedefe ulaşmaksa farklı, gizlilikse farklı, hafiflikse farklı seçenekler üzerinde durabilirsiniz. Ya da yalnızca atıcılık sporu için bir tabanca seçmek isteyebilirsiniz, bu durumda elbette karşınıza bambaşka kriterler çıkacaktır.

Güvenli hissetmek mi, hafiflik mi, gizlilik mi?

Tecrübeli tabanca kullanıcıları bilirler, bir tabanca optimal ağırlığıyla, gücüyle ve performansıyla kullanıcısına güven telkin etmelidir. Sizin için de en önde gelen kriter buysa çelik gövdeli tabancalar ve SAR9 gibi profesyonel kullanıma yönelik modeller ideal noktadadır. Ancak kimisi için de hafiflik en önemli kriterdir. Bu durumda polimer gövdeli bir tabanca en ideal seçim olabilir. Polimer, hafif ve dayanıklı yapısıyla talebinizi mükemmel şekilde karşılayacaktır. Hafifliğin yanında bir de gizlilik istiyorsanız, seçeneklerinizi biraz da daraltmak yerinde olacaktır. Bu durumda örneğin SAR9 SC, B6C, B6C S gibi kısa namlu boylarına sahip Sarsılmaz modellerine yönelebilirsiniz. Bu arada, özellikle B6C S’nin kısa namlu boyuyla kadın kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir model olduğunu belirtmekte yarar var. Ayrıca 97 milimetre namlu boyuyla P8 S modeli de gizlilik ve hafiflik isteyenlerin tercihleri arasında. Ve elbette yalnızca 580 gram ağırlığıyla B6C LR de bu alanda en dikkat çekici seçeneklerden biri.

Son olarak spor amaçlı tabanca kullanıcıları için en önde gelen modellerle noktalayalım yazımızı. Sarsılmaz’ın polimer gövdeli SAR9 SPORT, K12 SPORT ve K12 SPORT X modellerinin bu alanda gerek Türkiye’nin gerekse dünyanın en iyi seçeneklerini sunduğunu belirtelim.

Elbette herkesin istekleri, tercihleri, beklentileri farklı. Yukarıda belirttiğimiz kriterlerden çok farklı isteklere sahip kullanıcılar da mutlaka olacaktır. Siz iyisi mi, tabancanızı seçerken Sarsılmaz’a mutlaka danışın.

Unutmayın, çok farklı ihtiyaç ve isteklere sahip olabilirsiniz, ancak Sarsılmaz tabanca modellerinden biri mutlaka sizin kriterlerinizi karşılayacaktır.