Follow Us
medya

Media

Defense

SAR 56 ve SAR 762 MT ile Ön Cephe Sarsılmaz

SAR 56 ve SAR 762 MT ile Ön Cephe Sarsılmaz
SAR 56 ve SAR 762 MT ile Ön Cephe Sarsılmaz

SAR 56 VE SAR 762 MT İLE ÖN CEPHE SARSILMAZ

Tabancadan makineli tüfeğe kadar geniş bir ürün gamına sahip olan Sarsılmaz, geliştirdiği yerli ve milli piyade tüfekleriyle Türkiye’nin savunma sanayine önemli bir katkı sağlıyor. Sarsılmaz’ın, saha personelinden aldığı geri bildirimleri deneyimiyle bir araya getirerek geliştirdiği piyade tüfeği SAR 56 ve makineli tüfek SAR 762 MT’yi yakından tanıyalım.


Türkiye silah sanayinde 143 yılı aşan tecrübesiyle lider konumda olan Sarsılmaz, ülkenin savunmasında son derece önemli rol üstlenen projelere imza atıyor. SAR 223 ve MPT 76 gibi yerli ve milli piyade tüfeklerinin üretimleri devam ederken, bu alanda gerçekleştirilen yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda yeni projeler hayata geçiyor. Sarsılmaz’ın bu kapsamda tasarım ve üretimine başladığı piyade tüfeği SAR 56 ve makineli tüfek SAR 762 MT, güçlü performansı ve kullanıcı dostu yapısıyla dikkat çekiyor.


Her görevde mükemmel sonuç için SAR 56
Sarsılmaz’ın ön cephede çarpışanlar için geliştirdiği piyade tüfeği SAR 56, bu alanda daha önce elde edilen tüm birikim ve deneyimi üzerinde taşıyor. 5,56x45 milimetre çapındaki SAR 56, saha personelinden alınan geri bildirimlerle geliştirilen, kullanıcı dostu bir tüfek. Sarsılmaz, özgün olarak geliştirdiği SAR 223 ve seri üretimini üstlendiği MPT 76 piyade tüfeklerinden elde ettiği birikimi SAR 56 ile bir potada eritti. SAR 56, kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemi ve 5,56 x 45 milimetre çapıyla yüksek performans sunarken, beş konumlu ve yanak destekli dipçiğiyle de kolay kullanım olanağı sağlıyor. SAR 56’nın bu ergonomik yapısı, uzun ve sökülebilir el kundağının yanı sıra destekli el kabzasıyla zenginleşiyor. Kurulu değilken de emniyete alınabilen SAR 56 güvenliği ön plana alırken, çift taraflı mandal grubuyla da taktik kullanıma uyumlu bir yapı barındırıyor. Polimer toz kapağı, ergonomik kayış bağlantı halkası, göstergeli şarjörü SAR 56’nın diğer önemli özellikleri arasında. Yüksek teknoloji ürünü bu piyade tüfeği, farklı uzunlukta namlu boyu seçeneklerine de sahip. 7,5 inç, 11 inç ve 14,5 inç olmak üzere üç farklı namlu boyu alternatifi sunan SAR 56, yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uyum sağlayabiliyor.


Kesintisiz Güç: SAR 762 MT
Sarsılmaz’ın ön cephe savaşçıları için son dönemde geliştirdiği ürünlerden bir diğeri ise seri üretim aşamasına getirdiği SAR 762 MT makineli tüfek ailesi. 
Türkiye’nin makineli tüfek ihtiyacını tamamen yerli tasarım ve mühendislikle karşılamak amacıyla üretilen SAR 762 MT hem piyade hem de araç üstü kullanıma yönelik olarak geliştirildi. Hızlı namlu değiştirilebilme özelliğiyle daha fazla atış yapma olanağı sunan SAR 762 MT, en az 50 bin atım gövde ve 25 bin atım namlu ömrüne sahip. -36 ve +72˚C aralığındaki sıcaklıklarda çalışabilen silahın bölge hedefleri için etkili menzili 1.200 metreye ulaşıyor. SAR 762 MT’nin azami menzili ise 3.725 metre. Mekanizması açık pozisyonlu / gaz tahrikli çalışma prensibine sahip olan makineli tüfeğin dört farklı modeli bulunuyor. SAR 762 MT – A uzaktan komutalı silah sistemlerinde kullanılabilirken, SAR 762 MT - C, Ejder Yalçın, Kirpi, Vuran, Cobra ve Amazon gibi zırhlı araçlarında yer alan uzaktan kumandalı silah sistemlerinde kullanılabiliyor. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT - B ve SAR 762 MT - D ise hem çatal ayak hem de üç ayaklı sehpa üzerinde ateşlenebiliyor. Sarsılmaz, SAR 762 MT’yi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2018 yılında imzaladığı PMT 7.62x51 projesi kapsamında geliştirmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle projeye başlayan Sarsılmaz, en az 50.000 atım yapmaya elverişli bir piyade tüfeği ortaya çıkardı. Tam otomatik olarak çalışan silah, şerit (mayonlu mühimmat) ile besleniyor. Hem sağdan hem de soldan şerit beslemesi yapılabilen SAR 762 MT, her türlü araca ve mevzie kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Hava soğutmalı silah, hızlı değiştirilebilir namlu özelliğine de sahip. Bu sayede, yoğun ateş baskısı gerektiren muharebeler gibi silahların aralıksız ateş etmesi gereken durumlarda, makineli tüfek nişancısı, namluyu hızlı ve emniyetli bir şekilde değiştirebiliyor. Böylelikle silah, ateş gücü eksilmeden muharebeye devam edebiliyor.