Follow Us
medya

Media

News from Sarsılmaz

Savunma Fuarı’nın gözdesi Sarsılmaz’ın yeni vizyonu “SARBOT”

Savunma Fuarı’nın gözdesi Sarsılmaz’ın yeni vizyonu “SARBOT”
Savunma Fuarı’nın gözdesi Sarsılmaz’ın yeni vizyonu “SARBOT”
Savunma Fuarı’nın gözdesi Sarsılmaz’ın yeni vizyonu “SARBOT”
Savunma Fuarı’nın gözdesi Sarsılmaz’ın yeni vizyonu “SARBOT”
Savunma Fuarı’nın gözdesi Sarsılmaz’ın yeni vizyonu “SARBOT”
Savunma Fuarı’nın gözdesi Sarsılmaz’ın yeni vizyonu “SARBOT”

Sarsılmaz’ın TR Mekatronik ile birlikte; yerli ve milli imkanlarla ürettiği 20 milimetrelik top, ATAK helikopterlerinde kullanılacak. Yine Sarsılmaz’ın ürünü 12.7 milimetre makineli tüfekler de Hürkuş uçaklarında kullanılacak 

Fuarın en ilgi çeken ürünlerinden birisi, Sarsılmaz’ın yeni teknoloji ürünü silahlı robot SARBOT oldu. 

İstanbul’da düzenlenen Saha Expo Savunma ve Havacılık Fuarı’nda Sarsılmaz rüzgarı esiyor. Türk Savunma Sanayii’nin 142 yıla dayanan tarihiyle köklü şirketlerinden Sarsılmaz Silah Sanayi, 25-28 Ekim tarihleri arasında Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda adeta gövde gösterisi yaptı. 

Türk mühendislerinin ürünü olan ve Atak helikopterinde kullanılacak 20 milimetre burun topu, hava topu geliştirme projesinin bir ürünü. Sarsılmaz ve TUSAŞ’ın ortak şirketi TR Mekatronik ile birlikte üretilen ve dakikada 750 adet 20 mm kalibre mühimmat ateşleyebilen döner namlulu, taretli top sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin atış gücüne büyük katkı sağlayacak. 

Fuarda ayrıca Hürkuş uçaklarında kullanılacak 12.7 milimetre makineli tüfekleri sektör profesyonelleri buluşturan Sarsılmaz, yeni teknolojik silahı SARBOT ile dünyanın öncü markaları arasındaki yerini alıyor. Fuarda lansmanı yapılan silahlı robot SARBOT, tüm ziyaretçilerin beğenisini kazandı. 

İstanbul Fuar Merkezi 7. Salon 7B-06A numaralı Sarsılmaz standında, yerli ve milli olanaklarla geliştirip ürettiği 300’den fazla ürün arasından geniş bir yelpazeyi ulusal ve uluslararası ziyaretçilerle buluşturan Sarsılmaz, Havada, Karada ve Denizde sloganıyla bir askeri birliğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kalibreden silah ve mühimmat üretme kapasitesine sahip. Fuarda piyade tüfekleri, makineli tüfekler ve tabancalardan oluşan ürünlerini, savunma sanayi sektörünün uluslararası aktörleriyle fuarda buluşturuyor. 

Bir ilk: Fuar alanında simüle atış deneyimi

Fuara özel olarak hazırlanan SARSILMAZ ayrıca ziyaretçilerine heyecan verici bir deneyim yaşama olanağı da sunuyor. SAHA EXPO ziyaretçileri Türkiye'de ilk kez SARSILMAZ silahlarıyla, SARSILMAZ'ın özel açık hava test poligonunun muhteşem simülasyonuyla, üstelik bir fuar alanında ultra gerçekçi atış deneyimi yaşama şansı sunuyor. SARSILMAZ tarafından SAHA EXPO için özel olarak hazırlanan sistem, SARSILMAZ’ın özel açık hava poligonunun tüm ortam, mesafe ve detay özelliklerinin birebir dijital dünyaya aktarılmasıyla oluşturuldu. Ziyaretçiler bu ultra gerçekçi simülasyonda SAR9 METE tabanca, SAR 109T makineli tabanca ve SAR 56 piyade tüfeğiyle atış yapabilecek.

SARSILMAZ’IN GURUR TABLOSU:

Karada, havada ve denizde SAR 127 MT

SARSILMAZ’ın ağır makineli tüfek modeli SAR 127 MT, SAHA EXPO’da en fazla ön plana çıkması beklenen modeller arasında. Tamamen SARSILMAZ tarafından geliştirilen ve tüm teknik veri paketi Türkiye’de yalnızca SARSILMAZ tarafından sağlanan SAR 127 MT, teknik özellikleriyle benzerleri arasında sıyrılmayı başaran bir model. 12,7x99 mm’lik ağır makineli tüfek SAR 127 MT hem tam otomatik olarak çalışabiliyor hem de tek tek atış yapabiliyor. SARSILMAZ’ın bir başka ürünü, makineli tüfek SAR 762 MT-A’ya benzer şekilde UKSS’lere de entegre edilebilecek olan SAR 127 MT, ayrıca gerekli ara yüz bağlantıları yapılarak; kara, deniz ve hava araçlarına da takılabilecek. Kalifikasyon testleri devam eden 12.7x99 mm ağır makineli tüfeğin hızlı namlu değiştirme sistemine sahip kara versiyonu, tüm zırhlı kara araçlarında ve platformlarda kullanılabilecek. Yine SARSILMAZ tarafından çalışmalarına devam edilen hava versiyonu ise hızlı soğuma unsurları ile donatılmış sabit namlulu ve hafifletilmiş iç parçalar ile kara versiyonuna göre daha yüksek atım adedine sahip olacak. TR Mekatronik ile birlikte bir pod içerisine yerleştirilmiş olan bu hava versiyonu, TUSAŞ tarafından üretimi yapılan Hürkuş-C uçaklarının kanat altına yerleştirilecek. SARSILMAZ ve TR Mekatronik bünyesinde kalifikasyon testleri devam eden sistem gerektiğinde her türlü hava aracında ve deniz platformlarında kullanılabilecek. Yaklaşık 38 kilogram ağırlığındaki silahın, üçayaklı sehpa ile kullanıldığında bölge hedefleri için etkili menzili 1.830 metreye ulaşıyor. SARSILMAZ, bu silahın ilk teslimatı için gün sayıyor.

Makineli tüfekte SARSILMAZ kalitesi: SAR 762 MT

SARSILMAZ, teslimatlarına başladığı 7,62x51 mm çapındaki SAR 762 MT makineli tüfeklerini de fuarda savunma sanayi profesyonelleriyle buluşturacak. Silahın ilk teslimatları, Jandarma Genel Komutanlığı’na yapıldı ve silahlar 4x4 taktik tekerlekli zırhlı araç üzerindeki uzaktan komutalı silah sistemine entegre edildi. SAR 762 MT’nin; A, B, C ve D olmak üzere dört farklı sürümü bulunuyor. Bunlardan SAR 762 MT-A, uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılabilecek. Piyadenin kullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem de üçayaklı sehpa üzerinden ateşlenebilecek. SAR 762 MT-C’nin ise , Cobra, Ejder Yalçın, Amazon, Kirpi ve Vuran zırhlı araçlarında yer alan eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor. SAR 762 MT-B ile benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin dakikada atım hızı ise 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor. Bölge hedefleri için etkili menzili 1.100 metre olan makineli tüfeğin azami menzili ise 3.725 metre. Silahın farklı modellerinin ortalama ağırlığı da 12 kilogram.

Deneyimle yeniliğin birleşimi piyade tüfekleri

SARSILMAZ’ın uzun yıllara dayanan deneyimiyle ürettiği piyade tüfekleri de SAHA EXPO’da sergilenecek ürünler arasında. Türk mühendislerce özgün olarak geliştirilen SAR 56 piyade tüfeği modellerinin yanı sıra SARSILMAZ’ın az sayıdaki firma ile birlikte seri üretimini üstlendiği MPT 76'yı geliştirerek ürettiği MPT 76 SH de SAHA EXPO’da görücüye çıkacak.

Piyadenin güvencesi SAR 56

SARSILMAZ’ın piyade tüfekleri alanında elde ettiği birikimi sahadaki uzman personelden aldığı geri bildirimle harmanlayarak geliştirdiği SAR 56 piyade tüfeği, SAHA EXPO’da en çok ilgi görmesi beklenen modellerden. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan 5,56x45 mm çapındaki SAR 56, beş konumlu ve yanak destekli dipçiği ve sökülebilir el kundağının yanı sıra açılı el tutamağıyla da her türlü saha koşuluna adapte olabiliyor. Kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemi sayesinde yüksek performans sağlayan SAR 56; 7,5, 11 ve 14,5 inç olmak üzere üç farklı namlu boyu seçeneği sunuyor. SAR 56, bu özelliğiyle yakın mesafeden uzak menzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uyum sağlayabiliyor.

SARSILMAZ’ın geliştirdiği MPT 76 SH de fuarda

SARSILMAZ, Milli Piyade Tüfeği Projesi kapsamında az sayıdaki firmayla beraber üretimini üstlendiği MPT-76’yı kendi mühendis ve teknisyenlerinin çalışmaları sonucunda 470 gram kadar hafifleterek MPT 76 SH modelini geliştirdi. 7.62x51 mm NATO standartlarında mühimmat kullanan MPT 76 SH, 20 mermi kapasiteli şarjörle besleniyor. Dakikada 700 atım ve saniyede 800 metre namlu çıkış hızına ulaşabilen, etkili menzili 600 metreyi bulan MPT 76 SH, modüler raylı el kundağı sayesinde her türlü aksesuarla geliştirilebilme özelliği taşıyor. SARSILMAZ’ın ürettiği MPT 76 SH piyade tüfekleri TSK ile EGM’nin envanterinde yer alıyor ve güvenle kullanılıyor.

Her türlü ihtiyaç için SARSILMAZ tabancaları

Bir askeri birliğin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek ürün yelpazesine sahip olan SARSILMAZ, SAHA EXPO’da piyade tüfeği, makineli ve ağır makineli tüfek modellerinin yanı sıra tabanca ve makineli tabanca modellerini de sergileyecek. Ayrıca meskûn mahal kullanımı için özgün olarak tasarlanan SAR 109 serisinin C ve T modelleri de fuarda yer alacak. Yakın muharebe ortamlarının taktik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla özgün olarak geliştirilen SAR 109T, modüler gövde yapısı sayesinde geniş bir yelpazedeki aksesuarların kolayca takılmasına ve kullanımına olanak tanıyor. NATO standartlarına göre tasarlanmış aksesuar rayları bulunan gövde üzerine, standart montaj tertibatına sahip her türlü aksesuar takılabiliyor. Fonksiyonel prensip olarak geri tepme sistemiyle çalışan SAR 109T, 9x19 mm çapında standart NATO mühimmatı ateşliyor. SAR 109T makineli tabanca, dakikada yaklaşık 900 atım gibi yüksek bir hızda çalışıyor. 220 mm uzunluğunda namluya sahip olan SAR 109T’nin, 30 mermi kapasiteli tam dolu şarjörlü ağırlığı 3.032 gram. SAR 109T, kavramayı kolaylaştıran polimer ray kılıfları ve modern kompakt taktik dipçik gibi geliştirmelerle son dönemde yeni bir görünüme kavuştu. Bu silah; Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından sahada aktif şekilde kullanılıyor. SAR 109T’nin standart sürümünün yanı sıra sivil kullanıma yönelik olarak geliştirilen bir sürümü ve ayrıca bir de taşıma kolu bulunan sürümü bulunuyor.

SARSILMAZ tabancaları

Fuarda farklı askeri ihtiyaçlar için geliştirdiği tabanca modellerini de sergileyecek olan SARSILMAZ, bu açıdan da en dikkat çekici stantlardan birine imza atmış olacak. Ziyaretçiler, SARSILMAZ’ın SAR9 tabanca ailesine ait SAR9 X, SAR9 Sport, SAR9 C, SAR9 SP, SAR9 METE, SAR9 Gen2 ve serinin küçük boyutlarıyla fark yaratan yeni üyeleri SAR9 SC ile SAR9 CX modellerini inceleme fırsatı bulacak. 15 mermi kapasiteli şarjör, ekstra bir sisteme gerek duyulmaksızın monte edilebilir refleks nişangah ve fenerle hem profesyonel hem de kişisel kullanıma uygun bir tasarıma sahip olan SAR9 CX, kapağında bulunan soğutma kanalları sayesinde seri atışlarda yüksek performans sağlıyor. SAR9 SC, gizli taşımaya uygun tasarımıyla dikkat çekerken SAR9 SP ise yakın muharebe ortamlarının taktik ihtiyaçlarını karşılayan özellikler taşıyor.

Other News
You could take a look The Sarsılmaz's news and press releases by years. If you wish, you could download as PDF too.